درمان ناباروری با IVF

امروزه فرزند آوری برای زوج های نابارور دیگر آرزو نیست بلکه با کمک تکنیک های جدید درمان ناباروری می توان نازایی را درمان کرده و با زوج های جوان این اطمینان را داد که صاحب فرزند شوند . این روش ها متنوع و اثربخش بوده که می توان با اتخاذ مناسب ترین راه ، به نتیجه موردنظر دست یافت .

درمان-ناباروری-1

دلایل ناباروری

در شرایطی که مرد ایراداتی چون حجم کم منی ، تعداد کم اسپرم ، تحرک ناکافی اسپرم و . . .  داشته باشد ، در شرایطی که زن با ایراد ترشحات گردنه رحم ، چسبندگی ، مقاربت ناقص ، نارسایی تخمدان و . . . درگیر باشد ، باروری صورت نگرفته و لازم است اقدامات لازم برای درمان ناباروری صورت پذیرد .

درمان ناباروری با IUI

این تکنیک درمانی ازجمله تکنیک های ساده و بی درد است که برای پیشبرد آن ، مایع اسپرم تهیه شده و حجم زیادی ازاسپرم های دارای کیفیت آن به درون رحم راه می یابند و شانس بارداری بالا می رود . در آمیزش معمولی تنها 10 درصد از اسپرم ها به رحم می رسند و مابقی در واژن مانده و به بیرون می ریزند . در روش IUI نیازی به بیهوشی نیست

درمان ناباروری با  IVF

در وضعیتی که به هر دلیل امکان راه یافتن اسپرم به تخمک در داخل رحم زن وجود نداشته باشد ، از تکنیک IVF کمک می گیرند . به این طریق که روز انجام عمل IVF نمونه اسپرم مرد و تخمک زن تهیه شده که برای گرفتن تخمک لازم است زن بیهوش شود ؛ پس از تهیه آن دو مورد ، در آزمایشگاه جنین شناسی ، اعمالی صورت می پذیرد تا اسپرم خو وارد تخمک شود و لقاح صورت پذیرد پس از باروری تخمک ، آن جنین تک سلولی را اجازه می دهند  تا تکثیر شده و چند سلولی شود . پس از 48 الی 72 ساعت جنین به رحم زن منتقل شده و در صورت امکان لانه گزینی می کند به این ترتیب بارداری امکانپذیر شده و مشکل ناباروری درمان می شود .

دکتر زهرا سیفی جراح زنان و زایمان و نازایی با به روز ترین متد های پیشرفته که در خصوص درمان ناباروری می باشد می تواند به خوبی و به بهترین نحو ناباروری را درمان کند . وی با سابقه چندین ساله و تجربیاتی که دارد می تواند با روش های گوناگون درمان ناباروری را انجام دهد و نتیجه رضایت بخشی را از آن بیمار خود کند . جهت تعیین وقت قبلی و مشاوره های لازم می بایستی با شماره های 44977660 تماس حاصل نمائید .

مزایای IVF

مزایای IVF متعدد است ؛ یکی از این مزایا اینست که پیش از انتقال جنین لقاح قابل دیدن بوده و اگر اسپرم با تخمک ترکیب نشود ، می توان در دفعات آتی شرایط لقاح را فراهم نموده و به درمان ناباروری پرداخت . مزیت بعدی این روش برای بیمارانی است که لوله های رحمی نداشته یا لوله هایشان آسیب دیده است ؛ در این بیماارن بدون هیچ مشکلی می توان باروری را ایجاد کرده و به نتایج ایده آلی دست یافت . این روش محدودیت هایی نیز دارد به این معنا که درصد بارداری در زنان بالای 40 سال سن کم شده و کاهش می یابد چرا که کیفیت تخمک زن در 40 سالگی کم می شود .

درمان-ناباروری

 درمان ناباروری با میکرواینجکشن ICSI

از این روش زمانی کمک می گیرند که اسپرم مرد ، کیفیت ، تحرک ، تعدد و شکل معمول را نداشته و همچنین در صورتی که IVF عمل نکند ، از این تکنیک کمک می گیرند عمل میکرواینجکشن ICSI به گونه ای است که یک اسپرم در آزمایشگاه به دورن تخمک تزریق شده و پس از لقاح ، سلول تکثیر می شود به این ترتیب جنین تشکیل می یابد . میکرواینجکشن ICSI

نیز همانند IVF شامل چند مرحله اصلی است .

درمان ناباروری با تشخیص بیش از لانه گزینی جنین  PGD

بالا بودن سن مادر و یا بیماری های ژنتیکی موجب افزایش خطر ناهنجاری های کرموزومی در فرزند می شود . در گذشته راهکارهای تشخیص ژنتیک قبل از تولد به منظور شناسایی ناهنجاری های کروموزومی در جنین انجام می شد که در شرایطی که جنین مبتلا به مشکلات ژنتیکی بود ، دستور سقط را صادر می کردند ؛ این امر برای زوجین بسیار آزاردهنده و دشوار بود اما امروزه با تکنیک مدرن تشخیص ژنتیک قبل از لانه گزینی امکان جلوگیری از مشکلات آزاردهنده ناشی از بیماری ژنتیکی نوزا جلوگیری کرد . به این صورت که 16 تا 18 ساعت بعد از لقاح ، تخمک های لقاح یافته از جوانب مختلف بررسی شده و از دید معمول اگر جنین مشکلی نداشت ، شرایط لانه گزینی را فراهم می آورند .

درمان ناباروری با اهدای تخمک

در برخی از زوجین دلیل ناباروری طوری نیست که بتوان با دارو یا تکنیک های ذکر شده باروری را ایجاد کرد . مثلا نداشتن تخمک در زن به هر دلیل که او را از داشتن فرزند بی نصیب می کند. به همین دلیل راه درمان ناباروری ، گرفتن تخمک اهدایی از داوطلبان دیگر است . پس از دریافت تخمک اهدایی و تلقیح ان با اسپرم مرد ، جنین به وجود آمده را به رحم زن نابارور منتقل می کنند در سال 1984 اولین کودک متولد شده با این روش به دنیا آمد و در کشور خودمان نیز س از بررسی های شرعی و قانونی مورد استفاده قرار گرفت . لازم به ذکر است که در این روش پنهان کردن یا آشکار ساختن آن برای کودک در سال های بعد بسیار مهم است . بسیاری از زوجین به دلیل مسائل اخلاقی و روانی ، موضوع را از کودک خود پنهان می کنند که در این باره رعایت استاندارد های جسمی و روحی پررنگ می شود حتی برای جلوگیری از ایجاد مشکلات احتمالی ، از فرد اهدا کننده و فرد گیرند رضایت نامه دریافت می شود .

نکات لازم در رابطه با اهدای تخمک

فردی که می خواهد تخمک را دریافت کند می بایستی 45 سال داشته باشد . البته شخص باید به صورت کامل از خطرات باروری در سنین بالا اطلاع کافی داشته باشد و بعد از مشاوره های ضروری با پزشک جهت این کار اقدامات لازم را انجام دهد .لازم می باشد زوجی که تمایل دارند با روش اهدای تخمک درمان شوند و درمان ناباروری انجام دهند تحت مشاوره باشند و تمامی موارد را از جمله مسائل روحی – روانی – ارث-قانون و دیگر مسائل را لحاظ کنند و با اطلاعات کافی اقدام به شروع درمان ناباروری کنند .آزمایش های اولیه قبل از درمان می بایستی کاملا صورت گیرد .فردی که می خواهد تخمک را اهدا کند بهتر است بین 21 الی 34 سال باشد و لازم به ذکر است که این فرد قبلا بچه دار شده باشد چون شانس بارداری را در فرد گیرنده تخمک بالا می برد .مشخصه های فیزیکی فرد گیرنده و اهدا کننده مانند رنگ پوست – رنگ چشم – رنگ مو و ساختار بدنی توصیه می شود با هم هماهنگ باشد . شخص اهدا کننده تخمک می بایستی از لحاظ ژنتیکی سلامت کافی را دارا باشد هم چنین از لحاظ بیماری هایی مانند سفلیس – هپاتیت – ایدز باید ارزیابی شوند .  بررسی روان شناسی فرد اهدا کننده تخمک توسط یک شخص با تجربه حائز اهمیت می باشد . این سابقه شامل بررسی سابقه خانوادگی – تحصیلی – ثبات روحی – انگیزه اهدا – سابقه حاملگی دشوار – ارتباط بین افراد – سابقه قضایی و قانونی – سابقه بیماری های روان پزشکی و اختلال شخصیتی می باشد .بسیاری از افراد مایل هستند که تخمک را از اشخاص ناشناس دریافت کنند چون بر این باورند که حریم خصوصی خود را حفظ کنند اما در برابر عده ای از افراد همچنین اصرار به شناختن اهدا کننده دارد و برای آن ها سابقه اجتماعی – فرهنگی اهدا کننده تخمک و مشخصه های ژنتیکی وی حائز اهمیت بسیاری می باشد .مسئله ی دیگری وجود دارد که در رابطه با آشکار کردن یا پنهان داشتن مسئله از کودکی است که ثمره این عمل می باشد . در مواردی که این حقیقت کتمان می شود همواره این مسئله خطرناک می باشد که حقیقیت ناخواسته از حالت پنهان خود در آید . این مسئله مخصوصا درباره خانواده هایی که باهم تفاهم و توافق ندارد بیشتر اهمیت دارد . در هر صورت مهم این می باشد که استانداردهای سلامت جسمی و روانی در رابطه با اهدا کنندگان رعایت شود و جهت پیشگیری از این  نوع مشکلات می بایستی رضایت نامه از اهداکننده و گیرنده گرفته شود .

درمان ناباروری با اهدای جنین

برای درمان ناباروری ، از طریق اهدای جنین دو راه وجود دارد : اول اینکه اگر ناباروری از سوی مرد باشد و اسپرم تولید نشود ، لازم است از روش اهدای جنین کمک گرفت . دوم در مورد زوج هایی است که از روش های درمانی دیگر نتیجه ای نگرفته و اندام های داخلی زن توان بارداری و نگه داشتن جنین را داشته باشند . پس از طی مرال قانونی می توان این عمل را انجام داده و جنین اهدایی در رحم زن جایگذاری می شود می توان جنین اهدایی را از مراکز معتبر گرفته و یا خود زوجین ، اهدا کننده جنین را معرفی کنند .

عوارض درمان ناباروری

در درمان ناباروری ممکن است به علت مصرف داروهایی که برای درمان ناباروری توسط متخصص زنان و نازایی شما تجویز می شود، عوارضی به شکل زیر بروز دهد:

بارداری چند قلو

در پی مصرف داروهای درمانی برای ناباروری به احتمال زیاد ممکن است که بارداری چند قلویی رخ دهد. شما می توانید برای پیشگیری از این موضوع حتما با متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید. زیرا در پی چند قلو بودن جنین ها احتمال زایمان زودرس نیز افزایش می یابد. همینطور در پی این بارداری ها، احتمال ابتلا به دیابت بارداری افزایش پیدا خواهد کرد.

سندروم تحریک تخمدان

مصرف داروهای درمانی برای ناباروری باعث القای تخمک گذاری می شود که همین موضوع سبب تحریک بیش از حد سندروم تخمدان خواهد شد. در اثر این تحریک تخمدان ها دچار درد و تورم می شوند. ین سندرم می تواند یک هفته به طول بیانجامد اما در صورت باردار شدن زن، ممکن است طولانی تر نیز شود.

عفونت یا خونریزی

با توجه به اینکه اکثر روش های درمانی برای ناباروری  حالت تهاجمی دارد، احتمال دارد که سبب عفونت و یا خونریزی شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =