زایمان طبیعی بدون درد در بیمارستان خاتم الانبیاء

آیا واقعاً امکان انجام زایمان طبیعی بدون درد وجود دارد؟ آیا استفاده از روش اپیدورال در زایمان طبیعی ایمن است؟ نکات مثبت و منفی آن چیست؟ همه افراد می توانند از این روش در زایمان خود استفاده کنند ؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به این موضوع بپردازیم .

زایمان بدون درد چیست؟

تولد می تواند یک تجربه زیبا باشد. اما به دلیل پیش بینی درد و ناراحتی ، برخی از خانمها را دچار اضطراب می کند.در حالی که بسیاری از خانمها برای داشتن زایمان راحت تر ، اپیدورال (داروهای تسکین درد) را ترجیح می دهند ، تعداد دیگری نوزاد خود را بدون استفاده از دارو با زایمان طبیعی به دنیا می آورند . زیرا برخی در مورد عوارض جانبی داروها و اپیدورال نگران می باشند . در مورد گزینه های زایمان طبیعی با پزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود کدام روش برای شما و فرزندتان بهتر است. در اینجا برخی از مهمترین نکاتی که باید به آنها توجه شودرا بیان می کنیم .

زایمان-طبیعی-بدون-درد-در-بیمارستان-خاتم-الانبیاء

روش های زایمان طبیعی بدون درد

۱٫  زایمان طبیعی با گاز استنشاقییکی از روش هایی که به کاهش درد در حین زایمان طبیعی کمک می کند استنشاق گازی به نام  انتونوکس از طریق گذاشتن ماسک به دهان بیمار می باشد . در این روش زمانی که مادر احساس درد شدید کند ماسک را بر دهان خود می گذارد تا گاز را استنشاق کند . این روش برای کاهش درد موثر می باشد .

۲٫  زایمان طبیعی به روش اپیدورال بهترین روش زایمان بدون احساس درد استفاده از تزریق ماده بی حسی می باشد . در این روش متخصص بیهوشی تزریق را در قسمت تحتانی کمر انجام داده و یک لوله پلاستیکی را قرار می دهد که از طریق آن داروها در اطراف نخاع آزاد شود.اپیدورال درد و احساس در نیمه تحتانی بدن را کاهش می دهد .

دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران، به بررسی و تشخیص بیماری های زنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره ۲۶۳۲۹۶۲۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

چه موقع از اپیدورال در زایمان طبیعی استفاده می شود؟

اپیدورال درد را در یک ناحیه خاص (قسمت تحتانی بدن) کاهش می دهد . در صورت وجود عوارض ، مانند عوارضی که منجر بهزایمان سزارین می شوند ، استفاده از اپیدورال یک ضرورت پزشکی است. برای انجام این روش حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان نیاز می باشد .

آیا اپیدورال در زایمان طبیعی ایمن است؟

اپیدورال ها برای مادر و نوزاد بی خطر هستند.این روش باعث آرامش مادر در حین زایمان می شود که در نهایت منجر به افزایش تمرکز همکاری در به دنیا آمدن نوزاد می شود .

فواید زایمان طبیعی با اپیدورال

بزرگترین فایده اپیدورال ، زایمان بدون درد است. در حالی که در زایمان عضلات منقبض می شوند ، درد به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.  “اما مانند هر مداخله پزشکی ، می تواند عوارض جانبی ناخواسته نیز به همراه داشته باشد.”

دلایل دوری از اپیدورال 

  • زایمان ممکن است طولانی تر باشد.
  • احتمال حالت تهوع و سرگیجه بعد از اتمام زایمان.
  •  ممکن است در ادرار کردن مشکل داشته باشید و به سوند نیاز دارید.

آیا باید زایمان بدون درد را انتخاب کنید؟

دکتر لیلا تدین متخصص زنان و جراح زیبایی زنان می گوید: “من به خانمهای باردار توصیه می کنم که با تقویت استقامت با تمرین ورزش و تکنیک های تنفس خود را برای زایمان طبیعی آماده کنند.”وی گفت: “با حمایت مناسب ، بسیاری از خانم ها بدون نیاز به اپیدورال قادر به کنار آمدن با درد زایمان هستند.اما برخی از خانمهایی که تحمل درد زیادی ندارند یا تحمل درد کم دارند  می توانند از اپیدورال در زایمان استفاده کنند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =