علل ناباروری

درمان ناباروری در زنان

با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی و روشهای درمان ناباروری در زنان می توان به جرأت گفت دیگر مشکل ناباروری در زنان وجود ندارد.

در مواردی که ناباروری با کمک دارو درمان پذیر نیست اگر یک تخمک یا یک اسپرم موجود باشد، در آزمایشگاه با بهره گیری از روشهای جدید جنین تشکیل می دهیم. این جنین دو تا سه روز در آزمایشگاه رشد می کند، سپس آن را داخل رحم می گذاریم. در واقع منظور از عنوان این موضوع که دیگر مشکل نازایی و ناباروری به چشم نمی خورد استفاده از روش بالاست.

دکتر فرزانه حجت متخصص زنان در کرج توصیه ای به خانم ها دارند: به هر حال سن باروری در خانم ها شامل محدودیت است و دلیلش این است که در سن بالای 40 سال تخمدان خانم پیر می شود و رفته رفته سن یائسگی فرا می رسد و دیگر تخمکی موجود نیست که بشود با آن عمل باروری را انجام داد که البته در این شرایط نیز از تخمک اهدایی استفاده می کنیم و یا اگر زوج مشکل داشته باشند از جنین اهدایی استفاده می کنیم ولی بهتر است زمان بارداری را به تعویق نیاندازید تا جنینی که تشکیل می شود از نظر ژنتیک با مادر مطابقت داشته باشد.

درمان-ناباروری-در-زنان

تأثیر دارو در درمان ناباروری در زنان

درصد تخمینی علل ناباروری  نشان دهنده این موضوع است که حدوداً 25 الی 30 درصد علل از مشکلات تخمک گذاری در خانمهاست. گروهی از افراد سندروم پلی کیستیک دارند که در اکثر موارد این افراد وزن بالایی دارند و دچار مشکل ریزش مو، رشد موهای زاید و پریودهای نامنظم هستند. برای شروع به این افراد پیشنهاد می شود که با کاهش وزن با رعایت رژیم غذایی و ورزش باردار شوند و اگر جواب نداد از داروهای ساده ای مانند متفورمین و کلومیفن کمک می گیریم که موجبات تخمک گذاری منظم را برای افراد (در 90% مواقع) فراهم می آورد و در نتیجه بسیاری از افراد باردار می شوند.

در مجموع دارو در درمان ناباروری نقش کلیدی دارد و اکثر خانمهایی که سندروم پلی کیستیک، پریودهای نامنظم و یا ترس از ناباروری دارند به خانم دکتر فرزانه حجت متخصص زنان در کرج  مراجعه می کنند و دکتر داروهای مورد نیاز را با توجه به شرایط سنی و فیزیکی بیمار به او تجویز می کند که تا حدود زیادی مشکل این افراد حل می شود و می توانند به راحتی باردار شوند ولی در موارد جزئی که دارو به درمان کمک نکند از آمپولهای تحریک تخمک گذاری استفاده می کنند که کمی هزینه اش بالاتر از داروست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + دوازده =